Uzayın Kokusu Var Mı? Uzayda Koku Yayılır Mı?

Please giriş yap or kayıtgönderini beğendi.
Uzayın Kokusu Var Mı? Uzayda Koku Yayılır Mı?

Uzay kokusu hemen herkesin merak ettiği kokulardan olmaktadır. Daha önce açıklanmış verilere göre uzayın kokusuyla ilgili detaylar yürütülmemektedir. Uzayın kokusunun olup olmadığı bilinmemekte. Uzayın kokusunun neye benzediğini bilmesek de kokunun güzel olmadığını net bir şekilde söyleyebiliriz. Uzay kokusunu tarif etmeye çalışmak zor olsa da yapılmaktadır. Peki, Uzayın Kokusu Var Mı? Uzayda Koku Yayılır Mı?

Uzayın Kokusu Var Mı?

Uzay nedir? sorusu özellikle bilimsel araştırma yapan kişiler tarafından araştırılmaktadır. Uzay, yeryüzü ve atmosferin dışında yer alan evrenin geri kalanına verilen isimdir. -270 C sıcaklığı olan Uzayın mutlak sıfır noktası ise – 273 C olarak bilinmektedir.  Atmosfer ve uzay arasında net bir sınır bulunmamaktadır. Uzayda da milyarlarca galaksi olduğu tahmin edilmektedir.

Uzayın Kokusu Nedir?

1960 yılında uzayda olan yaşamı merak eden Frank Drake araştırma yapmaya başladı. Ancak hala konuyla ilgili fazla bilgiye sahip olunduğu söylenmemektedir. 1977 yılında uzaya gönderilen ve 2025 yılına kadar uzayda yaşam olup olmadığını araştıran Voyager 1’in haberini bekliyorduk. NASA, uzay mekiğinin enerjisinin de 2025 yılına kadar biteceğini söylese de insanoğlunun uzayda yaşam umudu sonsuz olmaktadır.

Uzayın Kokusu Yayılır Mı?

Elbette yayılır. Dünyada bile normal hava ortamında milyarlarca molekül bulunmaktadır. Ama uzayda böyle birşey gerçekleşmemektedir. Uzayda yer çekimi yoktur ve toz taneleri yere düşme eğilimine giremezler bile. Uzay nasıl kokar diye düşünüp tahmin etmeye çalıştığımızda, genellikle yer çekiminin olmadığı bir ortam gibi düşünürüz. Fakat koku, güçlü duyularımızdan biridir. Bu sebeple on yıl önce NASA Koku uzmanlarından uzay kokularını tasarlamalarını istedi. Bu koku yörüngede beklenmedik durumlardan kaçınmak için uzaya giden astronotların hissini gerçekçi bir şekilde deneyimlemek için tasarlanmıştır. Uzayın kokusunun parfümünün formülü uzun yıllar gizli kalsa da Eau de Space adlı ekip bu formüle ulaşarak üretimine destek topladı. Uzay kokusunu satın almak için yaklaşık olarak 102 TL ödeyerek sipariş verebilirsiniz. Kampanyadan yararlandığınız zaman siz de uygun fiyatla satın alabilirsiniz.

Astronot Peggy Whitson uzay nasıl kokuyor sorusuna bir silah sesinden sonra namlu kokusu gibi. Dumanlı ve yanan bir kokusu var diye cevapladı.

Mars Nasıl Kokuyor?

Marsın belirli bir atmosferinden bahsetmek doğrudur. Çok ince olsa da atmosfer esasında kükürt dioksit, karbondioksit ve magnezyumdan oluşuyor. Uzayın kokusu ile Mars kokusu da oldukça ediliyor.

Söylentiye dayalı keşifleri birleştirecek olursak kurutulmuş biftek ve metalin birleştiğini söylememiz doğrudur. Yakın zamanda uzayan toz parçalarında bulunan ahududuya aromasını verenle aynı maddeyle uzayın kokusu tekrar oluşturulmuştur. Pearce’nin söylediğine göre rahatlatıcı bir şekilde bu koku sadece uzay istasyonunun dış sınırlarında bulunuyor. Astronotlar bu kokuyu yalnızca uzaya açılan son sınırının içine adım attığında içlerine çekmektedir. Aslında esas olan şey şu ki uzayın kokusunu bulduğumuzu zannetsek de bu durumu kanıtlamak çok zor olabilir.

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Bir cevap yazın